Project Description

Běžců

Vybráno

PÁJA

Pája byl od deseti let vychováván spolu se svými dvěma bratry pouze otcem, matka od nich odešla. Společně zvládli vše, co jim život nadělil. Pája je velmi kamarádský, pro ostatní by se rozdal a každému, kdo potřeboval, vždy přispěchal na pomoc. Mezi jeho koníčky patří auta, kreslení a miluje psy. Má doma tři, kteří čekají, až se vrátí.

Byl velmi oblíbený na základní škole a potom i na učilišti. Vyučil se jako skladník operátor ve škole v Dalovicích. Praxi absolvoval v ostrovském penny marketu, odkud jej mnozí z vás znají. Koncem července nastoupil do firmy CzechCont a na novou práci se těšil. Bohužel zde pracoval pouze 14 dní do osudné události 14. 8. 2020.

Snow Sports
Ski Areas and Parks
Snow Sports Events

Ten den měl odpolední směnu a po práci se rozhodl zajet ještě za kamarádem. Jel málo používanou silnicí, a co se tehdy událo, nikdo neví. Mokrá silnice, nepřizpůsobení rychlosti, mikrospánek. Co bylo příčinou nehody se můžeme jen domnívat, ale tak jako tak, onu hrůznou sekundu už nikdo nevrátí. Pavel narazil do stromu, auto zcela zdemolováno, on v bezvědomí. Shodou okolností projížděl kolem jeho kamarád, který ihned zastavil, poskytl první pomoc a zavolal na tísňovou linku.

Pavla museli hasiči vystříhat a vrtulníkem byl transportován do FN Lochotín v Plzni. Jeho šance na přežití byla minimální (krvácení do mozku, rozdrcená kyčel, polámaný kotník, napojen na plicní ventilaci, uveden do umělého spánku). Cca po měsíci a půl byl převezen do nemocnice Ostrov na oddělení NIP. S ohledem na covidovou situaci jej otec ani nemohl osobně navštívit. Moc si přál, aby Pája začal vnímat jeho hlas a tak veškerá komunikace probíhala přes tablet. Pouštěl mu písničky, které má rada dnešní mládež a cca po deseti měsících ve vigilním komatu mu zkusil pustit píseň od Suzi Quatro a jiných interpretů z této doby. A stal se zázrak, ve který nedoufali ani lékaři – Pavel se z ničeho nic probral. Začal otáčet hlavu a hledat, odkud zvuk vychází, neboť neviděl. Pak šlo vše postupně, Pavlovi se začal pomalu vracet zrak a s otcem komunikoval stále na dálku. Konečně nastal den, kdy otec za Pavlem mohl přijít osobně a od té doby chodí každý den po práci. Hodně se mu věnuje, učí ho a každý krok je velmi znát. Všichni z toho máme velkou radost.

Páju do budoucna čeká rehabilitace v Jánských lázních. Naštěstí je po otci, který řekl, že se nikdy nevzdá a že když ho dokázal probudit, tak společně toho dokážou mnohem víc. Peníze použijí na úpravu domova pro bezbariérový přístup a nákup kompenzačních a rehabilitačních pomůcek. Budou tvrdě dřít, aby se jednou Pája mohl vrátit k normálnímu životu.